یکی از مظاهر غلو درتعصب عبارت از این است که احساس مطبوع کار دسته جمعی را بوجود آورد. گروهی که نسبت به مسئله خاصی تعصب داشته باشند احساس آرامش می‌کنند و یک نوع برادری و هم پشتی آنها را در مسئله مورد بحث، تحریص و تشویق می‌کند. همه افراد گروه نسبت به اهداف و خواستهای مشترک تحریک و بسیج می‌شوند. شما می‌توانید در کلیه احزاب ی یک گروه متعصب را پیدا کنید که افراد آن نسبت بهم معاونت داشته و در آرامش خاطر بسر می‌برند، ولی وقتی که این گرایش توسعه پیدا می‌کند و با کینه گروهی دیگر درهم می‌آمیزد آنوقت است که تعصب شکوفا شده و مظاهر آن آشکار می‌شود. تعصب می‌توانید نیروی محرکه اعمال بطور کلی باشد؛ ولی در تاریخ نمی‌توانم نمونهای پیدا کنم که در آن تعصب محرک اعمال خوبی بوده باشد. تعصب، همیشه امور را به سیاه کاری می‌کشاند و علت آنهم این است که تعصب بطور اجتناب ناپذیری با کینه‌توزی و دشمنی همراه است، اشخاصی که از تعصب همگانی پیروی نکنند مورد نفرت و انزجار واقع می‌شوند. این مسئله از وقایع حتمی و غیرقابل اجتناب می‌باشد. (برتراند راسل - کتاب جهانی که من می شناسم)

نظر برتراند راسل در مورد اندیشه و ترس انسان از اندیشیدن

نظر برتراند راسل در مورد تعصب به باورهای حزبی

تعصب ,مورد ,مسئله ,نسبت ,پیدا ,داشته ,است که ,نسبت به ,برتراند راسل ,این است ,که تعصب

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

من و دنیای رنگینم Anime عطرِ حــرمِ یــار ساکن خیابان نوزدهم دست نوشته های من اتوبار اطلس بار ارائه دهنده خدمات اتوبار به صورت شبانه روزی سرور پاسخ به شبهات فضای مجازی کنج خلوت ذهنم فروشگاه گوشی های چینی